Францевич, Иван Никитович
- Подробности
- Просмотров: 25124
Францевич, Іван Микитович (03.08.1905, Полтава — 14.02.1985), — фізико-хімік і матеріалознавець родом з Полтави. Засновник першого у світі академічного Інституту металокераміки і спеціальних сплавів, котрий незабаром було перетворено на Інститут проблем матеріалознавства, який носить його ім’я, академік НАН України, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Державних премій СРСР та УРСР
У 1929 році закінчив одночасно хімічний і фізико-математичний факультети Харківського інституту народної освіти (сьогодні Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна), отримав спеціальність фізико-хіміка — металознавця.
У 1929—1941 роках працював в Українському науково-дослідному інституті металів, Інституті чорної металургії АН УРСР (з 1939 року — заступником директора). За повідомленням Дмитра Журила, І. Францевич з 1930 р. навчався в аспірантурі УкрНДІМету і був одним з перших 15 аспірантів цього інституту. З ним навчалися і два майбутніх директори УкрНДІМету: Петро Кушнір та Іван Остапчук.
Одночасно з 1930 р. викладав у Харківському університеті.
У 1934 році молодому вченому було надано звання професора фізичної хімії і він був обраний членом-кореспондентом АН УРСР.
У 1945—1957 роках Іван Микитович працював завідувачем кафедри Київського університету.
З 1952 по 1955 рік він керівник самостійної Лабораторії спеціальних сплавів АН УРСР, а з 1955 по 1964 — директор створеного на базі лабораторії Інституту металокераміки і спеціальних сплавів АН УРСР, що в 1964 році отримав назву Інституту проблем матеріалознавства.
З 1973 р. І. М. Францевич — завідувач відділу цього інституту.
Францевич Леонід Іванович — син, член-кореспондент НАН України.
Наук. праці Францевича присвячені створенню матеріалів, що відзначаються високою вогнетривкістю електроерозійною стійкістю, міцністю та зносостійкістю, і призначених для праці в особливо складних умовах.
Іван Микитович Францевич зробив внесок у дослідження багатьох актуальних проблем сучасного матеріалознавства, який став основою для створення цілої низки нових технологій і матеріалів, що їх гостро потребували різні галузі промисловості.
Одержані вченим результати досліджень узагальнені та викладені більш як у 600 наукових статей, опублікованих у провідних вітчизняних та зарубіжних журналах і у 20 монографіях, зафіксовані у кількох десятках авторських свідоцтв на винаходи і 14 патентах, що досі не втратили свого значення.
Источник:
http://uk.wikipedia.org/wiki/Францевич_Іван_Микитович