Помочь сайту

4149 4993 8418 6654

Литературно-мемориальный музей И. П. Котляревского

Літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського. Розповідає про життя і творчість класика української літератури І. П. Котляревського. Розташований у будинку поч. 19 ст., що за переказами належав відомому російському поету і драматургу В. В. Капністу. Відкритий у 1952 р. Експозиція розмістилася у 6 залах. Музей має понад 5 тисяч експонатів (є унікальні). Тут зберігаються рукописний архів, переданий музею Петербургзькою бібліотекою ім. Салтикова-Щедріна (надійшов туди у 1856 р. від вдови першого біографа поета — С. П. Стебліна-Камінського), особисті речі, зібрання публікацій творів письменника та монографій про нього, твори мистецтва, присвячені І. П. Котляревському, предмети побуту та етнографії, рідкісні видання кін. 18 — поч. 19 ст.

У 4 залах зібрані матеріали, що висвітлюють життєвий і творчий шлях Котляревського, інші 2 — розповідають про вшанування пам'яті поета. Документи, картини (В. Бакало, А. Сербутовського, Г. Мегмедова, В. Сахненка, Б. Щербини та ін.), малюнки, речові матеріали відображають його дитячі та юнацькі роки, участь у російсько-турецькій війні 1806—1812 рр., у Вітчизняній війні 1812 р. (про формування ним 5 козацького кінного полку у с. Горошині). Висвітлена службова діяльність Івана Петровича, його зв'язки з прогресивними діячами свого часу. Окремий зал присвячено історії створення і публікації поеми "Енеїда". Перше видання поеми було здійснене у 1798 р. без відома автора па кошти конотопського поміщика М. Й. Парпури, друге видання 1808 р. експонується з особистої бібліотеки Івана Петровича. У експозиції знаходяться ілюстрації до твору, виконані українськими художниками П. Мартиновичем (1874), В. Корнієнком (1903), І. Їжакевичем, А. Базилевичем.

Матеріали третього залу розповідають про театральну і драматургічну діяльність Котляревського— представлені перші видання п'єс, афіші, фотографії театральних колективів та окремих виконавців у п'єсах Івана Петровича. Частина експозиції — матеріали про перших виконавців головних ролей у "Наталці Полтавці" — М. С. Щепкіна (виборний Макогоненко) і К. В. Нальотової (Наталка).

У двох останніх залах подано матеріали про відкриття пам'ятника Котляревському І. П. у Полтаві, видання творів письменника різними мовами, вшанування його пам'яті сучасниками. У виставочному залі експонуються роботи професійних художників і народних умільців, присвячені І. П. Котляревському.

Розташований на Першотравневому проспекті № 18. 

Джерело:

Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького.- К.: УЕ, 1992). Стор. 000

Ссылки на эту страницу


1 Батурин, Виктор Николаевич
[Батурін, Віктор Миколайович] (1937,Полтава—1993), художник, експозиционер музеев, заслуженный художник УССР
2 Билевич, Николай Александрович
[Білевич, Микола Олександрович] губернский гласный
3 История и современные "обломы" полтавской архитектурной классики
[Історія і сучасні "обломи" полтавської архітектурної класики] - Трегубов В. А. // Полтавское региональное отделение Всеукраинского фонда воссоздания выдающихся памятников историко-архитектурного наследия им. Олеся Гончара, Полтава, 2006.
4 Капниста дом
Дом Капниста
5 Материалы Котляревских чтений
Материалы Котляревских чтений Полтавского литературно-мемориального музея И. П. Котляревского (1958—1969)
6 Музеи, галереи, выставки, архивы
[Музеї, галереї, виставки, архіви] - пункт меню
7 Научные записки Полтавского литературно-мемориального музея И. П. Котляревского
Научные записки Полтавского литературно-мемориального музея И. П. Котляревского. Сборники литературно-критических статей и документальных материалов, посвященных жизни и творчеству И. П. Котляревского
8 Охрименко, Павел Павлович
[Охріменко, Павло Павлович] (1919—1997), литературовед, историк литературы
9 Первомайский проспект
Первомайский проспект (бывшие ул. Велико-Петровская и Институтская, Келинский просп.; Октябрьский р-н)
10 Терещенко, Александр Власович
[Терещенко, Олександр Власович] (1806—1865), этнограф, один из первых биографов И. П. Котляревского

Помочь сайту

4149 4993 8418 6654