Лазуренко, Степан

Лазуренко Степан

Лазуренко, Степан (28.12.1892, м-ко Гадяч - 27.02.1969, Детройт, США) — військовий діяч, полковник Армії УНР.

Народився в козацькій родині. Закінчив Гадяцьку гімназію. Деякий час навчався на учительських курсах губернського земства в Полтаві. З початком Першої світової війни добровольцем пішов на фронт. Після кількамісячного навчання в офіцерській школі в Петергофі перебував на передовій. Воював на Південно-Західному фронті. За виявлені в боях хоробрість і відвагу нагороджений золотою зброєю і Георгіївським хрестом. Лютневу революцію штабс-капітан С. Лазуренко зустрів у Саратові, де перебував у відрядженні.

Повернувшись на Україну, взяв активну участь у творенні національного війська. Був одним із засновників Богданівського полку (травень 1917 р.). Після розформування частини служив курінним у Дорошенківському полку Запорозької дивізії. Бився з червоними військами під Кругами. В березні 1918 р. брав участь в боях проти більшовиків на території Полтавщини. Після того, як у Полтаві Запорозька дивізія була розгорнута в корпус, а Богданівський курінь — в полк, командував другим куренем богданівців. Взимку 1918—1919 рр. захищав від більшовиків північно-східні рубежі України. Вирвавшись із оточення біля Лозової, провів поріділі частини через місцевості, контрольовані махновцями, на Правобережжя Дніпра. У 1919 р. очолив Богданівський полк, воював проти білогвардійців і червоних. Внаслідок виснажливих переходів двічі захворював на тиф. У листопаді 1919 р., при відході Українського війська за Збруч, був залишений у лікарні м. Ярмолинці з обмороженими ногами, у тифозній гарячці. Дивом виживши, якийсь час переховувався, а потім виїхав за кордон. Мешкав у Чехословаччині й Німеччині. В 1950 р. перебрався до США. Брав активну участь у громадському житті української діаспори, співробітничав з часописами "Тризуб", "Прометей". Залишив спогади про рідний Богданівський полк, зустрічі й розмови з Симоном Петлюрою ("Тризуб", 1962—1967 pp.). Останній притулок знайшов на відомому українському цвинтарі Бавнд-Брук поблизу Нью-Йорка. Син Сергій живе в Детройті. В серпні 1995 р. із донькою Ольгою відвідав батьківський край.

Джерело:

Білоусько О. А., Єрмак О. П., Ревегук В. Я. Новітня історія Полтавщини (І половина ХХ ст.). Стор.67

 

Лазуренко, Сергій Степанович (08.12.1924, м. Полтава) – меценат.

Син полковника армії УНР Степана Лазуренка. Закінчив СШ № 15 Полтави, навчався у Київському медичному інституті (1942), закінчив інженерний факультет Вейнстенського університету в США.

З 1940х – на еміграції у Німеччині, з 1950 – у США. З 1950х – гол. хору, з кін. 1980х – гол. управи церкви св. Андрія Первозваного у Детройті (США). У 1995 відвідав Полтаву. Постійний жертводавець Успенського собору Полтави.

Т. П. Пустовіт

Джерело:

Полтавіка. Полтавська енциклопедія. Том 12. Релігія і Церква.— Полтава: «Полтавський літератор», 2009 - http://history-poltava.org.ua

Ссылки на эту страницу


1 Деятели украинского освободительного движения
[Діячі українського визвольного руху] - пункт меню
2 Личности - Л
[Особистості - Л] - пункт меню
3 Учились в Полтаве
[Вчилися в Полтаві] - пункт меню

Поддержать сайт
Карта ПриватБанка:

4149 4390 0512 1235