Пионтек, Люциана Карловна

Піонтек, Люціанна Карлівна народилася 1 липня 1899 р. в м. Лубнах на Полтавщині в сім'ї млинаря. За національністю німкеня. Закінчила Полтавську гімназію [про яку гімназію йде мова, невідомо, у той час у Полтаві було декілька жіночих гімназій - Т.Б.], навчалася в Харківському ІНО. Вчителювала, працювала журналісткою, зокрема літредактором у видавництві "Мистецтво".

Друкуватися почала 1917 р. Окремими виданнями побачили світ збірки поезій "Тихим дисонансом" та оповідань — "Балаклава".

У 1923—1927 рр. разом із своїм чоловіком Іваном Куликом жила в Канаді, де брала участь у роботі української колонії, викладала в робітничих школах. Належала до заокеанської філії "Гарту" в Канаді, затим ВУСППу. Була членом ВКП(б).

...Досі ширяться чутки, що Люціанну Піонтек заарештували, а потім і розстріляли в один день з Іваном Куликом. Проте це не зовсім так.

Арештували письменницю 5 серпня 1937 р., оскільки оперуповноважений III відділу УДБ НКВС УРСР сержант Держбезпеки Давидов "знайшов", що вона є "агентом англійської, німецької та польської розвідок...". 19 серпня під час допиту Люціанна Піонтек із зрозумілих зараз причин "зізналася":

"До шпигунської роботи на користь англійців я була залучена 1926 р. моїм колишнім чоловіком Куликом І. Ю. під час нашого спільного перебування в Канаді, де Кулик на перших порах був радником повпредства СРСР в Канаді з українських справ, а останнім часом виконував обов'язки торгпреда і повпреда..."

На запитання слідчого, звідки їй відомо, що Іван Кулик був зв'язаний з агентами англійської розвідки, вона нібито відповіла: "Це мені відомо зі слів Кулика". А на запитання: "Ви безпосередньо від Кулика одержували завдання шпигунського характеру?" — відповіла: "Так..." Без конкретних фактів і доказів!

У слідчій справі Люціанни Піонтек, як і в справі Івана Кулика, відсутній вирок закритого судового засідання. Є лише довідка про те, що вона засуджена 22 вересня 1937 р. "...за вищою категорією..." (тобто— розстріл). Вирок виконано 25 вересня 1937 року.

19 грудня 1956 р. Військова колегія Верховного Суду СРСР, розглянувши протест Генерального прокурора Союзу РСР на постанову НКВС СРСР і Прокурора СРСР від 22 вересня 1937 р., згідно з якою була знищена письменниця, ухвалила: "Постанову НКВС і Прокурора СРСР від 22 вересня 1937 р. щодо Піонтек Л. К. скасувати і справу про неї в карному порядку припинити за відсутністю складу злочину".

Люціанна Піонтек реабілітована посмертно.

Джерело:

http://ukrlife.org/main/evshan/martyrolog.htm

 

Пионтек Люциана Карловна (1899,Украина, Полтавская обл., Лубны - 1937.09.25) немка, образование: высшее, член ВКП(б), секретарь парторганизации, преподаватель, писатель, поэтесса. Арест: 1937.08.05. Осужд. 1937.09.22. Расстр. 1937.09.25 Реаб. 1956.12.19

Источник:

http://www.rosgenea.ru/?lin=about

Ссылки на эту страницу


1 Личности - П
[Особистості - П] - пункт меню
2 Люди земли Полтавской. Коломеер М. С.
Люди земли Полтавской. Коломеер М. С.
3 Педагоги. Деятели образования
[Педагоги. Діячі освіти] - пункт меню
4 Писатели, публицисты, драматурги
[Письменники, публіцисти, драматурги] - пункт меню
5 Поэты
[Поети] - пункт меню
6 Репрессированные
[Репресовані] - пункт меню