Хитрово, Лев Аркадьевич

Хітрово, Лев Аркадійович (1848-1926) — статистик, агроном, белетрист (псевдоніми: Андрей Мирославич («Русская мысль», «Детское чтение»), Л.Хмарин, Эдухан Прогорэлли). Відомий у Полтаві епіграмами і сатиричними віршами.

Народився у м. Курську. Син дворянина Аркадія Васильовича Хитрово та Віри Аполлонівни (уроджена Maріна, її батьки – Аполлон Никифорович і Віра Михайлівна). Магістр сільського господарства (диплом у 1874 р. виданий Харківським університетом). Під час навчання в університеті примикав до народницького руху, затримувався поліцією. З другої половини 1870-х років – у Полтаві. Згідно з ініціативою князя С.В. Кочубея та за дієвою участю М.А. Бєлухи-Кохановського, при Полтавському товаристві сільського господарства (ПТСГ) функціонувало спеціалізоване довідкове бюро. Великим попитом у відвідувачів користувався Музей продуктів сільського господарства та сільськогосподарської промисловості Полтавської губернії, моделей сільськогосподарських споруд і землеробських знарядь, що діяв при Товаристві відповідно до рішення від 15 липня 1884 р. Його першим директором став Л.А. Хітрово. До 1885 року був секретарем ПТСГ. У 1884-1885 роках вів метеорологічні спостереження на метеостанції в Рибцях, у маєтку Є. Милорадович. З якоїсь причини в 1885 р. залишив службу в ПТСГ (хоч до 1910-х років мав активну переписку з тодішнім віце-президентом товариства О.О.Ізмаїльським).

З 1885 - до від'їзду в Москву працював у Статистичному бюро земства, у т.ч під керівництвом Ю.Буніна, який високо оцінював його письменницький талант.

У 1874 році в Москві взяв шлюб із Надією Миколаївною Леонтьєвою (в заміжжі – Хітрово), уроженкою с. Песима Чембарського повіту Пензенської губернії. Невідомо коли, але подружжі в 1870-х або на початку 1880-х років купили хутір біля Полтави. Хутір був оформлений на дружину. У 1887 році продали 1 десятину, а в 1892 чи 1893 рр. – ще 25 десятин землі й хутір із вишневим садком земству – для Полтавського дослідного поля (пізніше хутір Хитрово стали називати «Новим Хутором Дослідного поля»), та виїхали до Москви.

Батько: Інни Львівни Клевенскої; Таїсії Львівни Хитрово (1883-1967, письменниці) та Олександри Львівни Волкової.

Помер у Москві, похоронений на Семенівському кладовищі.

Леонід Булава.

 

Ссылки на эту страницу


1 Из жизни провинции в 90-х годах
Тамара Гордиенко. Из архива Юлия Бунина // Москва (журнал). 2016. № 3. Стр. 213-246.

Поддержать сайт